İranlı SÜNNİ Ulemaya Baskı Hız kesmeden devam Ediyor !!!


Açıklama: İranlı SÜNNİ Ulemaya Baskı Hız kesmeden devam Ediyor !!!
Kategori: İran ve Şiilik
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2012
Geçerli Tarih: 21 Ekim 2019, 16:35
Site: Türkiye Metafizik Merkezi
URL: http://www.metafizikmerkez.org/detay.asp?haberID=283


Şii İran devletinde kendi vatandaşı olan tanınmış Sünni alimlere yönelik baskı, dayatma ve gözdağı politikası hız kesmeksizin devam ediyor. Naji Kurd adlı internet sitesinin bildirdiğine Kürdistan Şer’i kadısı olan Kak Hasan Amini adlı meşhur alimin ülkeye dönüşünde pasaportuna, şahsi malzemelerine ve not defterine el konuldu.

Senendec’teki İmam Buhari okulu hocalarından birisi ve

yanında Kürdistan Kuran Kurslari İslami Hareketinin önde gelen şahsiyetlerinden birisi olan Molla Hasan, Birlesik Arap Emirliklerinden dönerken 13 Kasim Cumartesi günü güvenlik güçlerince hiçbir makul gerekçe gösterilmeksizin tutuklandı. Pasaportuyla şahsi malzemelerine el konulan Sünni alimler hem tutuklandı hem de yurt dısına çıkış yasağına maruz kaldı. Mekteb-i Kur’an-i Kürdistan adlı ,hareketin resmi sitesi de olayı doğrularken bir kınama mesajı yayımladı ve :”Şüphe yok ki böylesi bir ambargo Sünnilerin en temel haklarını ihlaldir. Bunun yani sıra bu tür uygulamalar dışarıda İran’ın kötü şöhretinin de birer sebebi olacaktır.” seklinde açıklamada bulundu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Türkiye’de düzenlenen Dünya alimlerinin toplandığı Mahmud Efendiye islama hizmet ödülüne katılmak isteyen İranli meşhur Sünni alimler daha havalimanında iken alıkonulmuş, pasaportlarına el konularak ülke dısına çıkışları yasaklanmıştı.

Ülke içindeki Sünni kaynaklar; İranda fanatik Şii anlayışın hakimiyeti nedeniyle özellikle Sünni kesimlere yönelik ciddi ayrımcı politikalar takip edildiğine işaret ediyor, bununla ilgili çok sayıda raporlar ve haberler yayımlıyor. Pasaportlara el konularak yurt dışı yasağı uygulaması yönündeki politikalarla bizzat İran vatandaşı olan Sünni alimlerin İslam dünyasındaki programlara katılımıyla ülke içinde Sünnilere yönelik uygulanan çifte standart ve ayrımcı politikaları açıklıkla ve belgelerle anlatmalarının önüne geçilmesinin hedeflendiğine dikkatleri çekiyor.

Kaynak: Sunni Online