Türkiye Metafizik Merkezi
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOSYAL PAYLAŞIM

TAVSİYE...

İranTehlikesi.com

İSRAİL Dostu ERİTRE İle İRAN'ın İşbirliği

İSRAİL Dostu ERİTRE İle İRAN'ın İşbirliği

Tarih 21 Mart 2012, 23:32 Editör

İran'ın israil dostları ile sıkı işbirliği hakkında açıklamalı bir analiz…

İran’ın israil dostları ile sıkı işbirliği …

Dünya’da önde gelen diktatörlük rejimlerinden biri olan, İsrail ile sıkı işbirliği içinde bulunan Eritre’nin başta Yemen olmak üzere birçok Müslüman ülkesinin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden Şii İran Rejimi ile aralarındaki sıkı işbirliğine dair dosyamızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. İran’ın bölge üzerindeki bölücü politikaları doğrultusunda yürüttüğü gizli-saklı, enteresan ve kirli ilişkileri, Eritre topraklarında devrim muhafızlarına ait silahlı eğitim kampları ve eğitilenlerin mahiyeti gibi sorulara cevaplar bulacaksınız. Şii jeopolitiği doğrultusunda İran rejiminin yıkıcı faaliyetlerinin nerelere uzandığına dair enteresan bilgiler.

Dosyamızdaki bilgiler Eritre Demokratik İttifakı Dışilişkiler Birim başkanı Beşir İshak yapılan bir röportaja dayanmakta olup, ileriki zamanlarda bu konuyla ilgili daha kapsamlı bilgilere yer vereceğiz.

Beşir İshak açıklamasında Asmara’daki mevcut rejimin hem Yemen hem de Suudi Arabistan başta olmak üzere bölgedeki güvenlik ve istikrarı bozacak bir siyaset güttüğünü söyledi. Eritre topraklarında ve sahil boyunca, özellikle Yemen ve Suud sahillerine yakına olan Assab limanında İran Devrim Muhafızları (Besijler) eğitim kamplarının bulunduğunu teyid eden İshak bu kamplarda uluslararası terör örgütlerinin, El Kaide militanlarının, Somalili Genç Mücahitlere ait militanların eğitildiğini ifade etti. Yemen ve Suudi Arabistana karşı yapılan savaşta Husi teröristlerine yardım için bu grupların destek verdiğini söyledi. İşte İshak’ın paylaştığı önemli bilgiler:

Asmara’daki baskıcı rejime mensup silahlı kuvvetler de bu kamplar vesilesiyle eğitiliyor ve Eritre halkına baskı aracı olarak kullanılıyor.

Arap ülkelerini Asmara rejimine karşı İranla birlikte bölgenin güvenlik ve istikrarını hedef alan terörist örgütlere yataklık etmesini engellemeleri yönünde onları uyarıyoruz. Ki İran’ın tüm Arap ülkelerinin güvenlik ve istikrarı aleyhinde bölgede yayılmacı emeller taşımakta olduğunu biliyoruz.

Foto: Ahmedinecat ile Eritre Diktatörü, Tahran ziyareti esnasında çekildi!

ERİTRE’DE TERÖR KAMPLARI!

İran’ın Eritre’deki mevcudiyeti yaklaşık iki yıl önce başladı. Asmara yönetiminin eski ve şimdiki geçici Somali hükümetini destekleyen gruplara yardım ve yataklık etmesi nedeniyle Eritre ile bu örgütleri terör listesine alan Amerika arasındaki ilişkiler kötüleşti. İki rejim arasındaki fikri farklılığa rağmen özelde Amerika, genelde batıya karşı olan husumet nedeniyle bir araya geldi. Son günlerde İranlı yetkililerce yapılan açıklamalara bakılınca bu ilişkinin tüm alanlarda işbirliğine hızlıca evrildiğini görüyoruz.

Yerel ve dış birçok rapora göre İran Devrim Muhafızlarına bağlı Besij güçleri Eritre topraklarında bulunuyor. Özellikle bin kilometreden daha fazla uzunluğu bulunan kızıldenizdeki Eritre sahili boyunca mevcutlar, bu da oldukça geniş bir alanda faaliyeti yürütmeyi mümkün kılıyor. Babül Mendeb boğazında yoğunlaşan Besiclerin mevcudiyeti son derece stratejik bir ehemmiyet arz ediyor; çünkü böylece hem uzun bir alanda  birden fazla hedefi aynı anda vurabilecek hem bu hem bölgenin geleceği için faaliyetlerini Eritre boyunca genişletecektir.

ERİTRE REJİMİNİN AMACI

Silahlı eğitim kamplarıyla ilgili gerçeğe gelince bu rejim yönetimi altında Eritre’nin halkıa ve diğerlerine karşı savaş açan bir rejim halini aldığını görüyoruz. Hele durum hangi gücü olursa olsun bir grubu askeri olarak eğitecek böylesi mekanların varlığını, hedeflerini, bölgede istikrarsızlık ve kargaşa oluşturarak herhangi bir devletle karşı karşıya gelecek böylesi bir yapıyı destekleyecek güçlü bir mekanizmanın ve finansal desteğinin gerekliliğini ortaya koyuyorsa!

Eritre topraklarındaki bu kampları finanse edecek güçlü bir mali kaynağın olması şart; zira kendisi örneğin daha öncesinde irtibatlı olduğu bazı Sudanlı güçlerde olduğu gibi ödeme güçlükleri çekmişti. Kaldı ki Asmara rejiminin yöntemi ve düşüncesine göre bunların hedeflerinin ve gelecek algılarının ülkemiz veya bölgenin çıkarına olup olmamasına bakılmaksızın bunlar yapıldı. Böylece Eritre doğusundan batısına kadar tamamen eğitim kamplarıyla doldu. Oysa bırakınız herhangi bir yabancı yerleşimci veya ziyaretçiyi ülke vatandaşları bile Eritre topraklarında rejimin güvenlik güçlerinin sıkı gözetimi altında hareket etmekten mahrumlar.

Husilerin neden eğitildiğine gelince. Rejimdeki sabit düşünceye göre bölgedeki kimse istisna tutulamaz. Velev ki bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizde bizlere destek veren bu halk olsun. Ancak durum böyle değil elbette! Çünkü Asmara rejiminin metodolojisi ve ideolojisi sadece bölgede hegemonyasını kurmak, bölgenin gidişatını ve mukedderatını kontrol etmektir. Nihai kertede böylece Asmara cellatları ülkenin antik tarihinden üçüncü milenyuma dönmesi rüyasını gerçekleştirmek istemektedirler. Bu nedenle mazlum ve masum Eritre halkı kesinlikle bu yapılanlardan beridir!

 

Dünya’da önde gelen diktatörlük rejimlerinden biri olan, İsrail ile sıkı işbirliği içinde bulunan Müslümanlara karşı aşırı düşmanca bir politika güden Eritre’nin başta Yemen olmak üzere birçok İslam ülkesinin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden Şii İran Rejimi ile arasındaki sıkı işbirliğine dair dosyamızın ikinci bölümü ile karşınızdayız. Asmara ve Tahran gibi iki farklı ideolojik temellere dayalı rejimin nasıl olup da bir araya geldiği sorusuna yanıtlar veren Eritre Demokratik İttifakı Dışilişkiler Birim başkanı Beşir İshak ile yapılan röportaja devam ediyoruz. Dosyamızın ikinci kısmında bu çerçevede İran ile Eritre arasındaki ilişkilerin arkasında nelerin yattığı, silahlı kampların varlığıyla ilgili bölge ülkelerinin düşünceleri ve diğer hususları ele alacağız.

Peki Eritre ile İran’ın bu mecalde işbirliği yapmasının ardından yatan sebepler neler? Bu Arap milli güvenliğini tehdit eden bir unsur değil mi?

Bu çerçevede işin doğrusu iki tenakuz arz eden ideolojinin bir araya geldiğini görmekteyiz. Her ne kadar aralarında ideolojik farklılık bulunsa da bunların ikisi de bölgede bir çeşit hegemonya ve nüfuz kurma derdindeler. Hele bu durum sözde her yerde Müslümanların zaferi için mücadele ettiğini iddia eden ve İslami temellerde olduğu ileri sürülen İran Rejiminin sahip olduğu ideoloji olursa. Bu rejim laiklik elbisesi giymiş ırkçı ve hizipçi bir Eritre rejimi ile ittifak kurabiliyor?  Öyle bir rejim ki Müslümanları imha ediyor, onların kültürünü ok ediyor ve komşu İslam ülklerine göç ettiriyor…aralarındaki bu tür bir ilişkiyi sağlayan, bölgedeki şüpheli eylemlerini temin eden ne?

Husi hareketine verdikleri destek İran’ın bölgedeki en büyük devlet olan Suudi Arabistan’ı kuşatan Yemen aracılığıyla ateşi körüklemeye gayretini aksettirmektedir. Ardından tüm bölgede bu yolla nüfuzunu dayatacaktır!  Gerçekten normalde konuşurken İran rejimi ile Asmara rejimi arasında parallellikten genel olarak bahsetmek oldukça zor. Şu sebeple zor: öncelikle şu anki mevcut hali altında zaten rejim bu durumu kazandı. İkinci olarak ise normal şartlarda bir sistemi tanımlamak için kullandığımız verilerle değerlendirdiğimizde  mevcut durumu bir sistem olarak vasıflandırmak çok zor! Hakikat gayet net ve açık. O da şu: rejim kendisini tüm dünyadaki hadiselerden gafil bir halde buldu. Bu siyasi bir garazkarlıktan kaynaklanan bir çarpıtma değil. Aksine bağımsızlığını kazandığından beri Eritre’de ilk olarak kendi halkına karşı ikinci olarak ise bölgeye karşı tamamen bir geriye gidiş yaşandı, tecrübesi düştü.

1991 yılı Mayıs ayında kurtuluş esnasında Cibuti sınırına tecavüzde bulunuldu, aylar geçtikten sonra bu sefer  rahat bir şekilde Suudi Arabistan’ı tacize başladı. Bağımsızlık referandumundan sonra da bir şey elde etmedi.

Yemen’in Körfez harbinde Saddam’ı desteklemesi nedeniyle Eritre bu ülkeye ait Hüneyş adalarını işgale kalkıştı. Ardından Sudan..Hatta bugün bile batısıyla ve doğusuyla irtibatlı çeteleri desteklemekten geri durmuyor. Bunları zaruri ihtiyaçlarını gidermek için Sudan Hükümetine bir baskı aracı olarak kullanıyor. Tüm bunlar yaşanırken Eritre Rejimi basında reklam yaparak Sudan’daki sorunları çözmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Bununla da yetinmeyen rejim Etiyopya ile savaşa girişiyor,  bugün Somali’de, Cibuti’de ve Yemen’de aynı zihniyet devam ediyor. Böylesi bir yapıyı sistem diye adlandırmak sizce de makul mu? Öyle bir devlet ki kurumlar olmaksızın anayasası olmaksızın hükmediyor? Böylesi bir durumdan beklenecek tek şey de krizler üretmek, ona buna burnunu sokmak ve başkasının içişlerine karışmak olacaktır? Tüm renkleriyle ve şekilleriyle Araplar kriz içinde yaşasın için gayret göstermekte olacaktır.

Yine Eritre’deki rejimi haddi aşan bir rejim olarak adlandırmaktan korkmuyoruz. Bu rejim ülkedeki Arap kimliğiyle ilgili her şeye savaş açmıştır. Dahası yerel dillerin yanı sıra resmi dil olan Arapça’ya bile savaş açmıştır. Batı ve doğu arasında uluslararası güvenlik, barış ve ulaşım özgürlüğü açısından bir köprü olarak tek başına Arap milli güvenliği açısından siyasi ve stratejik ehemmiyeti haiz olmasına rağmen tüm bunları yapıyor.

Bu kapsamda gerçekten bazı Arap rejimlerinin maddi ve siyasi destek sağlayarak bu rejime sahip çıkmaları son derece esef verici bir hadise.. Zira bu rejim Arap kimliği ile ilgili ne varsa ona savaş açmış durumda. Bunun sebebini onlar da bizler de gayet iyi biliyoruz. Eritre halkını genel olarak, özelde ise Müslümanlarını kahreden hadise tüm yukarıda işaret ettiğimiz hadiselerin Arap ve Müslüman parası ile yapılıyor oluşudur!

 

Dünya’da önde gelen diktatörlüklüklerinden Eritre ile İran Rejimi arasında kamuoyunda fazla bilinmeyen ilişkileri ifşa eden dosyamızın üçüncü bölümüyle karşınızdayız. Eritre Demokratik İttifakı Dışilişkiler Birim başkanı Beşir İshak’ın bir gazeteye verdiği röportajdan oluşan bu dosyada İran’ın bölge üzerindeki mezhebi dürtülerin de muharrik güç olduğu çok yönlü politikaları doğrultusunda yürüttüğü gizli-saklı, enteresan ve kirli ilişkileri, Eritre topraklarında devrim muhafızlarına ait silahlı eğitim kampları ve eğitilenlerin mahiyeti gibi hususlarla ilgili bilgiler…

İran’ın bölgeye ve dünyaya yönelik olarak takip ettiği siyasetinde bir strateji, zamanlama ve çıkarları sözkonusu. Elbette İran’ın normal şartlarda bölgedeki ülkelerle biraraya gelmesi, ilişkisi kurması beklenir. Ancak bahsettiğimiz hadise böylesi bir ilişki değil. Bu bölgedeki bir devlet olarak ne sorumluluk taşıdığını tekid etmektedir. Bu nedenle bölgede kendisince istikrar sağlamak, ardından anlaşmazlıklardan uzak durmak, topraklarını tehlikelerden uzak tutmak gibi sebeplerle bugün İran kendisini garantiye almıştır. Aynı zamanda gelecekteki ilerlemelerini de temin etmiştir. Aksi olmamıştır.

Peki bu anlaşmazlıkta oldukça ileri gitmiş bulunan  bölgedeki anlaşmazlıklar hususunda İran’ın akıllıları acaba bir ders çıkartıyor mu?

Umarım öyledir! Hele onlar özellikle eğer bölgedeki tek oyuncu iseler, burası dünyanın başka yeriyle karşılaştırılamayacak kadar önemi haiz bir koridor ise. (İranlılar) yeteneklerini bölgede ve dünyada tüm hikmet sahibi insanlarla barış içinde yaşamak için geliştirseler daha iyi olmaz mı?

Eritre kendisiyle Yemen arasında yeniden bir siyasi krizin yaşanmasına mı gayret ediyor, İran’ın kasden Eritre’de kamplar kurmasının arkasında ne tür siyasi güdüler yer alıyor?

Asmara Rejimi, uluslararası kararların Yemen’ie Huneyş adaları üzerindeki tam egemenliğini teyid etmesi üzerine bir sakinleşme dönemine girdi, özellikle de Etiyopya ile savaşından sonra. Ancak durum  bu rejimin başındakilerin zihninde derin kök salmış olan bir intikam alma ateşiyle yanıp tutuşmasından ibaret. Oysa Yemen tarafı Eritre halkına karşı tam tersine bir güzel duygular taşımaktaydı. Yemen devleti de aynı duyguları paylaşmaktadır. Ancak Asmara rejimin başındakilerde böylesi bir şey yok!

Buna ek olarak Yemen’deki mevcut durumun Asmara rejimi tarafından uzun süredir fırsat olarak beklenilen bir durum olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Sabit bir hakikat şudur: bu rejimin dışilişkilerinde takip ettiği yöntem Eritre halkının maslahatları için değildir veyahut halkımızın çıkarlarını temin etmek için de değildir. Bu sebeple rejim hiçbir şey kaybetmiş olmayacaktır, durum bundan ibarettir. Özellikle de bölgedeki diğer projelerini finanse etmek ve özel kasasından destek sağlamak gibi bir kazan-kazan durumu sözkonusu ise…

Soruda ifade edilen İran’a gelince. Görünen o ki ikinci Ahmedinecat yönetimindeki İran kendisine Batıya karşı yeni bir düşman dost buldu. Dahası bölgede bir araç olarak kullanacağı, biri diğerinden istifade ederek ayakta kalabilecek materyaller sağlayacak bir ülke buldu. Dahası İran Devrim Muhafızları – Besic güçlerinin ekonomik anlamda sağladığı destek ve özel koruma güçlerinin eğitimi tamamıyla halkın karşı çıktığı meselelerdir. Dahası bu güçler ordunun yerini doldurmakta olup askeri rejim ve güvenlik güçleri komutası arasında anlaşmazlığa sebebiyet vermektedir.

 

DEVAM EDECEK …

Alıntı: sapitanlar.com

Bu haber 8492 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Redditİstihbarat

SELEFİ RUKYECİLERE DİKKAT! SİTEMİZE GELEN YAZI!

SELEFİ RUKYECİLERE DİKKAT! SİTEMİZE GELEN YAZI! SELEFİ RUKYECİLERE DİKKAT! SİTEMİZE GELEN YAZI!

Ak Sakallılar şeklinde anılan Manevi Yapı Hakkında

Ak Sakallılar şeklinde anılan Manevi Yapı Hakkında Bazı dizi ve kitaplara konu olan, saçma sapan bilgiler ile bulandırılan bir konu...

II. ABDÜLHAMİD HAN

ANKET

Web sitemizi faydalı buluyor musunuz?

Tüm Anketler

YAZI GÖNDERİN!

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Locations of visitors to this page Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 24688966
Toplam Çoğul: 29775616

SORULARINIZ İÇİN...

(c) 2010 - 2015 Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Web sitemizin hiç bir resmi ve özel bir kurum-kuruluş ile yakından uzaktan bir bağı yoktur. Destek vermek amacıyla bazı banner ve linkler koyabiliriz, bu tamamen kendi kişisel kararamız ile bağlantılıdır. Sitemiz milli ve manevi değerlerine bağlı insanların birikimi ile hazırlanmış bir bilgi sitesidir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi